Nasze parafie potrzebują odnowy, która będzie polegała nie tyle na zwiększeniu wysiłku duszpasterskiego co na zmianie mentalności, a co za tym idzie – strategii działania. Stąd zrodził się pomysł powołania w naszej diecezji Studium Parafialnej Aktywności (SPA).
Jego misją będzie formowanie świeckich współpracowników duszpasterzy, którzy pomogą przekształcić parafię we wspólnotę nieustannie ewangelizowaną i ewangelizującą czyli wspólnotę uczniów – misjonarzy Chrystusa. Pragniemy, aby SPA było przestrzenią tworzenia żywych relacji z Bogiem i drugim człowiekiem pogłębionej formacji oraz przekazywania zapału i narzędzi do ewangelizacyjnej posługi w parafii.
Nie bez znaczenia jest tu również łaciński zwrot Salus Per Aquam (zbawienie/ratunek przez wodę), który można skrócić właśnie do SPA. W Studium Parafialnej Aktywności chodzi bowiem o zanurzenie się na nowo w wodach naszego chrztu i odkrycie, że każdy ochrzczony, dzięki darowi Ducha Świętego i otrzymanym charyzmatom może i powinien być aktywnym członkiem swojej parafii.
W pierwszym semestrze chcemy uświadomić uczestnikom SPA ich szczególną rolę we wspólnocie parafialnej. Chcemy, by poczuli się za nią odpowiedzialni i podjęli konkretne działania wspierające duszpasterzy. Dlatego przedstawimy im ogólną wizję duszpasterstwa, pokażemy przestrzenie współpracy, wytłumaczymy czym jest kerygmat, a przede wszystkim wprowadzimy w zasady funkcjonowania małych grup parafialnych, aby sami mogli prowadzić takie spotkania w oparciu o przygotowane konspekty. Swoją indywidualną formację duchową uczestnicy będą podejmowali w oparciu o zeszyty duchowe pogłębiające treść kerygmatu oraz ukazujące ich miejsce we wspólnocie Kościoła.
W drugim semestrze chcemy, aby uczestnicy SPA zdobyli podstawową wiedzę z zakresu apologii wiary, Pisma Świętego i sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Nie chcemy jednak przeładować uczestników wiedzą, aby ich nie zniechęcać. Będzie to jedynie punkt wyjścia do dalszego studium teologii w ramach formacji stałej.
W trzecim semestrze uczestnicy SPA stali się ewangelizatorami, którzy będą w stanie poprowadzić indywidualną rozmowę na temat wiary, czyli tzw. ewangelizację od osoby do osoby. W tym celu chcemy także nauczyć ich jak głosić osobiste świadectwo oraz głosić konferencję religijną. Dlatego zajęcia będą miały charakter bardziej warsztatowy.
- Formacja i posługa doradców życia rodzinnego w diecezji tarnowskiej (Diecezjalne Studium Rodziny)
- Formacja i posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji tarnowskiej
- Młodzieżowa Szkoła Animatora KSM DT
- Szkoły katechistów w innych diecezjach
- Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów
- Szkoły Nowej Ewangelizacji
- Program pracy z młodzieżą – „Młodzi na Progu”
Profil kandydata:
Kandydaci do SPA muszą mieć ukończone 18 lat i wyrażać chęć zaangażowania się w duszpasterską działalność parafii. Ich zgłoszenia dokonuje ksiądz proboszcz, który tym samym decyduje się na zaangażowanie tej osoby w duszpasterstwo parafialne.
Organizatorzy:
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego KURII Diecezjalnej w Tarnowie
Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
Partnerzy:
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Św. Józefa w Tarnowie
Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie